Известување: од 01.07.2024 новото работно време во продажните локации BELLINA-Капиштец и BELLINA-Настел, Тафталиџе ќе биде 09:00-21:00h Понеделник-Петок и 09:00-17:00h во Сабота
Сѐ што треба да знаете за шампоните без сулфати: Водич до поздрава коса
27 Jun

Кога станува збор за нега на косата, изборот може да биде збунувачки. Со толку многу производи на пазарот, тешко е да знаете што да изберете. Меѓу најновите трендови во негата на косата е преминувањето кон шампони без сулфати. Но, што точно се сулфатите и зошто би сакале да ги избегнувате? Да се впуштиме во светот на шампоните без сулфати и да ги истражиме предностите што ги нудат.

Што се сулфати?
Сулфатите се моќни детергенти кои често се наоѓаат во многу производи за лична хигиена, вклучувајќи шампони, гелови за туширање и пасти за заби. Најчести типови се натриум лаурил сулфат (SLS) и натриум лаурет сулфат (SLES). Овие состојки се одговорни за пената која помага да се отстрани нечистотијата и маслото од вашата коса и скалпот. Недостатоци на сулфатите Иако сулфатите се ефикасни чистачи, тие можат да бидат и груби за вашата коса и скалп. Еве некои од причините зошто многу луѓе преминуваат на шампони без сулфати:
 1. Сува и иритирана кожа: Сулфатите можат да ги отстранат природните масла од вашиот скалп и коса што доведува до сувост и иритација. Ова е особено проблематично за оние со чувствителна кожа или состојби како егзема или псоријаза.
 2. Бледнење на бојата: Ако ја фарбате вашата коса, сулфатите можат да го забрзаат процесот на избледување. Шампоните без сулфати помагаат да се зачува бојата, одржувајќи ја жива подолго време.
 3. Оштетување на структурата на косата: Сулфатите можат да го ослабнат влакното на косата, што доведува до кршење и разделени врвови. За оние со кадрава, фризирана или фина коса, ова може да биде особено штетно.


 Придобивки од шампони без сулфати: Преминувањето на шампони без сулфати може да понуди бројни придобивки за вашата коса и скалпот. Еве некои од клучните предности:
 1. Нежно чистење: Шампоните без сулфати ја чистат вашата коса без да ги отстрануваат есенцијалните природни масла. Ова помага да се одржи здрав скалп и добро навлажнета коса.
 2. Погодни за сите типови на коса: Без разлика дали имате права, кадрава, брановидна или кадрава коса, шампоните без сулфати генерално се повеќе компатибилни со сите типови коса, особено со оние кои бараат дополнителна хидратација.
 3. Зачувување на бојата на косата: Ако имате фарбана коса, шампоните без сулфати се неопходни. Тие помагаат да се одржи бојата на косата подолг период, спречувајќи брзо избледување.
 4. Подобри за чувствителни скалпови: Тие со чувствителни скалпови или кожни проблеми често ги препорачуваат шампоните без сулфати бидејќи се помалку иритирачки и посмирувачки. Избор на вистински шампон без сулфати Кога барате шампон без сулфати, земете ги предвид вашите специфични потреби на косата.
Еве неколку совети:
 • Проверете ги состојките: Побарајте етикети кои јасно наведуваат "без сулфати" и проверете ја листата на состојки за природни, хранливи компоненти како алое вера, кокосово масло или шеа путер.
 • Тип на коса и проблеми: Изберете шампон формулиран за вашиот специфичен тип на коса и проблеми, било да е тоа сувост, заштита на бојата или волумен.
 • Рецензии и препораки: Истражувајте производи и читајте рецензии за да видите какво е искуството на другите со сличен тип на коса.

 Заклучок
 Користењето на шампони без сулфати може да биде добра промена за здравјето на вашата коса. Со избор на поблаги, поприродни состојки, можете да уживате во почиста, посјајна коса без грубите несакани ефекти на сулфатите. Без разлика дали се справувате со сувост, бојадисана коса или едноставно барате повеќе еколошка опција, шампоните без сулфати вредат да се разгледаат. Вашата коса ќе ви биде благодарна! Запомнете, здрава коса започнува со вистинските производи и рутина која функционира за вас. Пробајте шампони без сулфати и почувствувајте ја разликата!

При избор на шампон без сулфати, важно е да ги разгледате специфичните потреби на вашата коса и било кои конкретни состојки кои можеби сакате да ги избегнувате или вклучувате, како парабени, силикони или мириси. SO'BiO étic® и Pulpe de Vie се познати француски брендови за нега на кожа и коса кои се посветени на природни и органски состојки. Нивните шампони без сулфати се популарни поради нежноста кон косата и скалпот, истовремено обезбедувајќи ефикасно чистење.

SO'BiO étic® Шампон без сулфати:
SO'BiO étic® нуди различни шампони без сулфати, секој со уникатни природни состојки за специфични потреби на косата. Тие се посветени на еколошки одржливи практики и користат органски состојки кои се нежни и ефикасни:


Pulpe de Vie Шампон без сулфати: Pulpe de Vie е позната по својата употреба на свежи, органски овошни екстракти и есенцијални масла. Нивните шампони без сулфати се идеални за сите типови на коса, вклучувајќи и чувствителни скалпови, бидејќи обезбедуваат природно чистење и хидратација.

Dhyvana Sulfate-Free Family Shampoo е специјално формулиран за да обезбеди темелно, но нежно чистење погодно за сите типови коса.. Без груби хемикалии, овој шампон е збогатен со ботанички екстракти и есенцијални масла кои промовираат здрава коса и скалп. Состојки како алое вера, eкстракт од гоџи бери и акаи бобинки ја смируваат и хидрираат, правејќи го совршен за деца и возрасни.


Најгоре