Search
Filters
Close

Природна и органска козметика

ПРИРОДНА И ОРГАНСКА КОЗМЕТИКА

 

И покрај последните напредоци во козметичката индустрија, квалитетот на огромен број "mass-market" производи е сеуште премногу низок. Синтетичките состојки во составот на производите, често предизвикуваат иритации, алергии и други несакани реакции. Токму затоа природната и органска козметика станува се попопуларна меѓу потрошувачите на глобално ниво. Природните производи за нега и убавина се високо ефикасни, составени се од природни состојки, не содржат штетни синтетички компоненти и се целосно безбедни за Вашето здравје.

Природната козметика се произведува под строга супервизија на меѓународните организации за сертифицирање како BDIH (Германија), ECOCERT (Франција), COSMEBIO (Франција), ICEA (Итаија), USDA ORGANIC (САД) и многу други. За да се сертифицира една козметика како природна, производите мора да содржат состојки од природно потекло (органско и минерално), да подлежат на серија лабораториски испитувања и да не бидат никогаш тестирани на животни. Со тоа, природната козметика на ниту еден начин не и штети и не ја нарушува животната околина.

Органската козметика пак, има уште построги стандарди за производство. Органските производи мора да содржат најмалку 95% природни состојки во својот состав од растиетлно (неживотинско) потекло. Не смеат да користат состојки штетни за околината, не смеат да бидат тестирани на животни и исто така мора да поседуваат сертификат за органско производство од една од меѓународните организации за сертифицирање. Органските производи не содржат претрохемикалии, колоранти, конзерванси и други штетни состојки од синтетичко потекло.

View as
Sort by
Display per page

ALOE VERA / ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО ОД АЛОЕ ВЕРА - 100 МЛ.

РЕГЕНЕРАЦИЈА • СМИРУВАЊЕ
АЛОЕ ВЕРА • ГЛИЦЕРИН • ХИАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА
465 МКД

ALOE VERA / ГЕЛ ЗА ТУШИРАЊЕ ОД АЛОЕ ВЕРА - 250 МЛ.

РЕГЕНЕРАЦИЈА • ХИДРАТАЦИЈА
АЛОЕ ВЕРА • ГЛИЦЕРИН • СЛАТКО ПОРТОКАЛОВО МАСЛО
435 МКД

ALOE VERA / КРЕМА ЗА ЛИЦЕ - 50 МЛ.

СМИРУВАЊЕ • ХИДРАТАЦИЈА • ЗАШТИТА
АЛОЕ ВЕРА • МАСЛО ОД МАКАДАМИА • ВИТАМИН Е
1590 МКД

ALOE VERA / КРЕМА ЗА РАЦЕ ОД АЛОЕ ВЕРА - 75 МЛ.

РЕГЕНЕРАЦИЈА • ХИДРАТАЦИЈА
АЛОЕ ВЕРА • МАСЛО ОД БАДЕМ • ШЕА ПУТЕР • МАСЛО ОД ЈОЈОБА
400 МКД

ALOE VERA / КРЕМА ЗА СТАПАЛА ОД АЛОЕ ВЕРА - 100 МЛ.

РЕГЕНЕРАЦИЈА • ОМЕКНУВАЊЕ
ШЕА ПУТЕР • АЛОЕ ВЕРА • МАСЛО ОД БАДЕМ • МАСЛИНОВО МАСЛО
400 МКД

ALOE VERA / ЛОСИОН ЗА ТЕЛО ОД АЛОЕ ВЕРА - 245 МЛ.

РЕГЕНЕРАЦИЈА • ХИДРАТАЦИЈА
ШЕА ПУТЕР • МАСЛИНОВО МАСЛО • АЛОЕ ВЕРА • МАСЛО СЕМКА ОД ПРАСКА
635 МКД

Filter by:

Clear All
Min: 00 МКД Max: 1910 МКД
ден0 ден1910