Природна грижа на усните во зимските денови
07 Dec

Нашите усни се постојано изложени на сонце, студ и ветер, особено сега во есен и зима. Усните имаат многу чувствителна и тенка кожа, па понекогаш може да изгледаат суви и испукани, но ние имаме решение за вас! Во овој блог ви даваме совети како да се грижите за вашите усни оваа зима, продолжете да читате за да бидете сигурни дека нема да пропуштите ништо!

Што предизвикува суви усни во зима?

Постојат низа причини зошто вашите усни стануваат посува во текот на зимата. Ладниот воздух и ветерот можат да ви ги испукаат усните и лицето. Плус, нежната кожа на вашите усни обично не е покриена дури ни во зима, така што тие се повеќе изложени на зимските временски услови отколку остатокот од вашето тело. Недостатокот на влажност во зима е уште еден стрес кој може да ги исуши кожата и усните. Сè на сè, зимата е тешко време за испукани, суви усни. Сувите усни во зима не се голема причина за загриженост бидејќи тие се прилично лесно за лекување. Меѓутоа, ако сувите усни не се решат, тоа може да доведе до расцепување, крвави усни.

Како да се грижите за вашите усни и да спречите суви усни оваа зима?

Без разлика дали страдате од суви усни во зима или во кое било време од годината, има неколку основни совети што можете да ги следите за да ги одржите влажни. Следете ги овие совети за нега на суви усни во зима за да ги заштитите од студеното време. Редовно користете балзам за усни. За да ги заштитите усните од студен воздух што суши и да ги навлажнете, користете ги омилените балсами за усни што не иритираат неколку пати на ден и непосредно пред спиење.

Важно е да се користат балсами за усни кои користат состојки кои не иритираат. Иритирачки состојки вклучуваат хемикалии кои дополнително може да ја раздразнат нежната кожа. Чувството на пецкање во усните всушност не е добар знак - тоа може да значи дека вашите усни се иритираат на одредено ниво. Обидете се да барате хидратантни балсами за усни кои се на природна база. Вашите усни се ултра-апсорбирачки и чувствителни, па затоа треба да внимавате на производите што ги употребувате. Сите балсами за усни не се направени исто, па затоа дојдовме до листа на штетни работи што треба да ги избегнувате кога  купувате  балсам за усни.

1. Алкохол - Алкохолот е состојка за сушење која ќе ја отстрани влагата од вашите усни. Алкохолот во листите на состојки може да изгледа како „денатуриран етанол“ или „изопропил алкохол“.

2. Ментол и фенол - Иако овие состојки се наменети да му дадат ефект на ладење на корисникот, тие всушност супер се сушат и можат да предизвикаат испукани усни. Наместо тоа, изберете производ што користи есенцијално масло.

3. Вештачки пигменти - Некои пигменти се добиени од катран од јаглен кој може да предизвика гадење, главоболки и да доведе до иритација на кожата. Потребни се до 25 синтетички адитиви за да се создаде една вештачка боја! Избегнувајте производи со наведени „бои“. Еве неколку примери: D&C Blue бр. 1 (Brilliant Blue FCF) (E133) FD&C Green No. 3 (Fast Green FCF) FD&C Црвен бр. 3 (еритрозин) (E127) FD&C Жолта бр. 6 (Зајдисонце жолто)

4. Состојки што не можете да ги изговорите - Овој тип на состојки укажува на високо ниво на вештачка и хемиска шминка. 

5. Парабени – Парабените се групи на хемикалии кои се користат како вештачки конзерванси. Парабените може да направат кожната бариера да стане кршлива, испукана и сува. Студиите ги поврзуваат високите дози на парабени со дисфункција на хормоните и контактен дерматитис. Внимавајте на состојките како што се „метилпарабен“ и „бутилпарабен (БХА)“.

6. Петролатум (нафтен желе или минерално масло) – Исто така познат како вазелин, вазелин не е супстанца што дише и ќе ги блокира вашите усни да не го добијат потребниот кислород. Бидете сигурни, ОYESS балсамите никогаш не ја содржат оваа состојка. Ставете го здравјето на вашите усни на прво место и избегнувајте ги овие штетни состојки.

Не го заборавајте липингот на вашите усни. Исто како што имате рутина за вашата кожа и вашите усни имаат потреба од рутина.

NEO CARE / SUGAR BABY ПИЛИНГ ЗА УСНИ-Шеќерни кристали кои нежно ја ексфолираат сензитивната кожа на усните, отстранувајќи суви, кератинизирани честички. Восокот заштитува од дехидратација, а слатката, кремава мешавина од бадемов путер и ванила храни и измазнува. Маслото им дава свиленкаст ефект на усните и станува совршена база за вашиот омилен кармин.

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете на чисти усни, масирајте со кружни движења и исплакнете со топла вода. Можна е индивидуална интолеранција на состојките.

OYESS LIP BALM / БАЛСАМ ЗА УСНИ COCONUT-OYESS Coconut е 100% природна нега за усни која е произведена во Германија на климатски неутрален начин, од рециклирани материјали за пакување и без тестирање на животни, минерални масла и микропластика. Хранливата формула со богат органски шеа путер и органско масло од јојоба обезбедува долготрајна влажност. Уживајте во убавината на плажа во домашни услови! OYESS Coconut ги храни усните со органско кокосово масло и балсамот има вкус на свежо набран кокос.

- Дерматолошки тестиран производ

- Погоден за нормални до суви усни

- Кремаста, лесна за нанесување текстура

- без чувство на лепливост

- Нежно се грижи за вашите усни со висококвалитетен органски шеа путер, органски восок и органско масло од јојоба

- Содржи богато органско кокосово масло

- делува како природен заштитен фактор 

- Летен сончев вкус на кокос

- Не содржи глутен

OYESS LIP BALM / БАЛСАМ ЗА УСНИ NATURAL-OYESS Natural е 100% природна нега за усни која е произведена во Германија на климатски неутрален начин, од рециклирани материјали за пакување и без тестирање на животни, минерални масла и микропластика. Хранливата формула со богат органски шеа путер и органско масло од јојоба обезбедува долготрајна влажност. Уживајте во суптилниот природен вкус! OYESS Natural ги одржува усните кадифено-меки со органскиот екстракт од алое вера. Одлично за вас и за планетата.

- Дерматолошки тестиран производ

- Погоден за нормални до суви усни

- Кремаста, лесна за нанесување текстура

- без чувство на лепливост

- Нежно се грижи за вашите усни со висококвалитетен органски шеа путер, органски восок и органско масло од јојоба

- Содржи хидратантна, органска алое вера

- Суптилен, лесен вкус

- Не содржи глутен

OYESS LIP BALM / БАЛСАМ ЗА УСНИ HONEY-OYESS Honey e 100% природна нега за усни која е произведена во Германија на климатски неутрален начин, од рециклирани материјали за пакување и без тестирање на животни, минерални масла и микропластика. Хранливата формула со богат органски шеа путер и органско масло од јојоба обезбедува долготрајна влажност. - Дерматолошки тестиран производ

- Погоден за нормални до суви усни

- Кремаста, лесна за нанесување текстура

- без чувство на лепливост

- Нежно се грижи за вашите усни со висококвалитетен органски шеа путер, органски восок и органско масло од јојоба

- Содржи вистински органски мед од органски пчели

- Не содржи глутен

OYESS балзамите за усни поседуваат ECOCERT сертификат и се содветни и за деца.


Најгоре