YOGI TEA / CLASSIC СЕТ ЗА ЧАЈ

945 МКД

Цена со 18% ДДВ.


Баркод:


Бесплатна достава над 950 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Оваа прекрасна комбинација од сладок цимет, кардамон, лут ѓумбир, каранфилче и бибер инспирираше генерации и ja постави основата на брендот YOGI TEA за чаеви со ајурведска мешавина. Овој класичен рецепт има прекрасна митологија стара илјадници години и е длабоко испреплетен со древните традиции и духовни практики на Истокот. Зачинет, сладок и оживувачки, YOGI TEA Classic ќе ги загрее и телото и духот со својот прекрасен вкус и примамлива арома. Затворете ги очите, вдишете и дозволете богатата арома на цимет и ѓумбир да ве пренесе во свет каде што древните ја создале совршената шолја чај. Уживајте во засладена верзија, измешана со млеко или како веганска алтернатива. 


КАРДАМОН

Кардамонот е еден од најпопуларните зачини илјадници години низ целата азиска и арапска област. Неговата суптилна, слатко-зачинета арома го предодредува кардамонот за употреба во многу различни видови храна, од луто кари до зачинети божиќни бисквити.


ЦИМЕТ

Циметот е меѓу најскапите зачини во светот и наводно веќе бил користен како зачин во Кина во 3.000 п.н.е. Циметот се извлекува од кората на јужноазиското дрво цимет. Има ароматично-сладок вкус и содржи вредни есенцијални масла.


ЃУМБИР

Без разлика дали го употребувате во божиќни бисквити, како мешавина од кари или во лимонада, ѓумбирот е меѓу најпознатите зачински растенија во светот. Со илјадници години се одгледува во тропските предели на источна Азија. На чаевите им дава овошно-лут и ароматично-зачинет вкус.


Начин на подготовка: Истурете ја ќесичката со чај во 300 ml свежо зовриена вода. Оставете да отстои 7 минути - или подолго за посилен вкус. Испијте голтка пред да го додадете вашиот омилен засладувач или крем.


Состав: Цимет* 50%, кардамон* 15%, ѓумбир* 15%, каранфилче*, црн пипер*, масло од цимет*.

*од сертифицирано органско земјоделство

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре