YOGI TEA / KURKUMA CHAI ОРГАНСКИ ЧАЈ - 90 ГР.

215 МКД

Цена со 5% ДДВ.


Баркод: 4012824526594


Бесплатна достава над 950 ден.

Комбинирајте ги паметно вашите нарачки!

Време на испорака: 1-2 работни дена

Куркумата се смета за света во Индија уште пред повеќе од 5.000 години и е ценета поради нејзината разновидност. Органската куркума од YOGI TEA е ајурведска мешавина од зачини во форма на лесен чај. Коренот на куркумата има моќна златно-жолта боја и во комбинација со вкусни зачини како што се слаткиот цимет и кардамон, чајот од куркума ја развива својата целосна, моќна арома. Испијте го за да доживеете егзотична топлина и прекрасни моменти. Интензивен, богат и возвишен. Чај за сите оние што сакаат да бидат маѓепсани. 


- Погодно за вегани


ЦИМЕТ

Циметот е меѓу најскапите зачини во светот и наводно веќе бил користен како зачин во Кина во 3.000 п.н.е. Циметот се извлекува од кората на јужноазиското дрво цимет. Има ароматично-сладок вкус и содржи вредни есенцијални масла.


ЃУМБИР

Без разлика дали во божиќни бисквити, како мешавина од кари или во лимонада, ѓумбирот е меѓу најпознатите зачински растенија во светот. Со илјадници години се одгледува во тропските предели на источна Азија. На чаевите им дава овошно-лут и ароматично -ачинет вкус.


КОРЕН ОД КУРКУМА

Куркумата првенствено расте во Азија и медитеранскиот регион. Припаѓа на семејството на ѓумбир и е една од главните компоненти на кари во прав. Во Индија, коренот на куркума, кој е сличен на ѓумбир и со малку зачинет вкус веќе бил еден од најважните зачини пред повеќе од 5.000 години. Дури се сметал за свет.


Начин на подготовка: Ставете 2 лажички (3,5 g.) во 1 литар  вода. Покријте го и варете го чајот 15-20 минути. Засладете по вкус и додадете малку млеко или консумирајте го во веганска алтернатива.

Подготовка како „Златно млеко“: Едноставно сварете го чајот во млеко или за екстра вкус консумирајте го во веганска алтернатива.


Состав: Куркума* 56%, цимет* 15%, сладунец*, ѓумбир* 7%, црн пипер*, кардамон*, анасон*, каранфилче*.

*од сертифицирано органско земјоделство

Оставете коментар

Вашиот коментар беше успешно испратен и ќе се прикаже по одобрување

Ви благодариме за споделеното мислење и за вашата доверба!

Поврзани производи

Најгоре